Vendsyssel Historiske Museum har netop udgivet det 11. nummer af Magasinet VHM, der har temaet ”Vendsyssel set fra luften!”
Som altid er magasinet fuld af tankevækkende historier fra Vendsyssel, og denne gang er det med udgangspunkt i luftfarten i Vendsyssel.
Magasinet rummer således historier om alt fra tragiske flykatastrofer over Hjørring og Hirtshals til fotografering af gårde, indvielsen af Sindal Lufthavn i 1976, ballonflyvning i begyndelsen af 1900-tallet og brugen af luftfotos i skoletjenestens undervisning.
I midtersiderne kan læserne glæde sig til museets kalender for resten af 2025 og de første måneder af 2026. Der er arrangementer, aktiviteter, byvandringer, landskabsture osv. for enhver smag på alle museets afdelinger i Hjørring, Hirtshals og Mosbjerg.
Allerede her i april lanceres foredragsrækken i Hjørring med fokus på besættelsesjubilæet i 2025, og er man mere til oplevelser i naturen, kan man deltage i Naturparkens Dag, i fåreklipning i Mosbjerg eller tage på ”æggejagt” i museumshaven i påsken.
Magasinet VHM bliver sendt ud til museumsforeningens medlemmer og kan afhentes ganske gratis på museets afdelinger og på bl.a. Hjørring Bibliotekerne.
Foto: VHM.