Venstre holder mandag den 27. februar fra kl. 18 til 21.30 den 137. generalforsamling i Hjørring by, hvilket sker på Hjørring Kro..
– Venstre fik endelig Borgmesterposten ved kommunalvalget i 2021. Og det er vi meget stolte af i vores mange lokalforeninger i kommunen, lyder det fra Mette Brath.
– En tid hvor Venstre på landsplan desværre blev nødsaget til at dele stemmerne med både Moderaterne og Danmarksdemokraterne. Venstre er nu en del af regeringen. Mange står uforstående efter hele minkskandalen og afventer spændt den nye regerings plan, tilføjer Mette Brath.
– Vores formand Jakob Ellemann-Jensen er desværre sygemeldt med stresssymptomer for tiden. Vi ved alle, at stress ikke er et tegn på svaghed, men tegn på, man har været for stærk alt for længe. Noget af det sidste, Jakob Ellemann-Jensen nåede inden sygemeldingen, var at gæste Hjørring Kro til Venstres Nytårsarrangement den 16. januar.
Dagsorden:
- Valg af stemmetællere
- Valg af dirigent
- Formandens beretning
- Regnskab 2022 v/ kassereren
- Budget 2023 v/ kassereren
- Indkomne forslag
- Valg af formand (ønsker ikke genvalg)
- Valg af 3 bestyrelsesmedlemmer ( Michael Vajhøj, Birgitte Reiter, Henriette Kaarsbo Andersen) Birte Dyrberg (ønsker ikke genvalg) Birgit K.Larsen (ønsker ikke genvalg)
- Valg af 2 suppleanter
- Valg af 2 revisorer
- Valg af medlem til Kredsbestyrelsen
- Valg af delegeret til Landsmødet i Herning den 18-19 nov.23.
- Valg af fanebærer
- Eventuelt
Før generalforsamlingen vil der være spændende indlæg ved borgmester Søren Smalbro og efter generalforsamlingen af byrådsmedlem Claus Mørkbak Højrup (formand for SÆH udvalg).
– Denne dag er noget særligt for vores demokrati ikke mindst lokalt, slutter Mette Brath.
Af hensyn til bespisning med kuvertpris på kr. 50.00 bedes man tilmelde sig til lwcfejer@gmail.com senest denne 20. februar.