En gruppe på 25 unge fra 16 forskellige lande fik onsdag et indblik i havnebyens historie, da de besøgte Hirtshals Fyr og Hirtshals Bunkermuseum som led i årets den internationale lejr hos Lions Club.
Besøget var arrangeret i samarbejde med Lions Club Hirtshals, der er vært for de internationale deltagere under deres ophold i Nordjylland. I løbet af de tre uger lange kulturudveksling besøger de unge en række steder i landsdelen, og Hirtshals Fyr og Hirtshals Bunkermuseum var blandt programpunkterne.

Ved fyret fortalte Mogens Mortensen fra Lions Club Hirtshals – som også er en del af det frivillige personale på Hirtshals Fyr – om fyrtårnets historie og betydning. Herefter tog formand for Bunkergruppen Hirtshals, Flemming Hammer, over med en rundvisning og fortælling om de tyske betonbunkere fra Anden Verdenskrig.
Ifølge Bunkergruppen Hirtshals varede besøget omkring tre timer, hvor deltagerne havde medbragt mad og drikke og viste stor interesse for områdets historie. De mange spørgsmål fra de internationale gæster vidnede om en nysgerrighed efter at få indblik i både de lokale kulturhistoriske fortællinger og Hirtshals’ rolle under krigen.
Besøget er en del af Lions Clubs Internationals ungdomslejr, som hvert år samler unge fra en lang række lande med det formål at skabe kulturel forståelse, nye venskaber og kendskab til de områder, de besøger.
Hirtshals Fyr og Hirtshals Bunkermuseum er blandt Hjørring Kommunes mest besøgte attraktioner og danner jævnligt ramme om både danske og internationale gæsters møde med egnens historie.
Link til relaterede artikler
Ungdomslejr hos Lions godt fra start og på støt kurs i Hirtshals
Søndagen bød på teambuilding for ungdomslejren hos Lions i Hirtshals
Lions bød unge fra hele verden velkommen til international lejr i Hirtshals


