Af Asger Christensen
Medlem af Europa-Parlamentet
Venstre
Midt i en energi- og klimakrise er det mere nødvendigt end nogensinde, at vi i EU bliver selvforsynende med grøn energi.
Det er et vigtigt skridt i kampen mod Putin. Samtidig er det er afgørende for vores planet, at energien er grøn. Derfor skal vi tage alle grønne midler, vi har til rådighed, i brug, hvis vi skal nå målet om klimaneutralitet i 2050. For det siger sig selv, at vi ikke kommer sovende til klimaneutralitet lige om lidt.
I Danmark er vi frontløbere på produktionen af vindenergi. Og det er supergodt. Men brugen af vind-, sol- og vandenergi er ikke nok. Der er stadig store udfordringer med bl.a. lagring og transport af energien. Det er derfor, at mange danske vindmøller alt for ofte står stille, selvom det blæser. Simpelthen fordi vi slukker for dem.
Vi bliver flere og flere mennesker på jorden, vi bliver rigere og rigere, og efterspørgslen på energi stiger kraftigt. Og heldigvis for det. Men derfor har vi også brug for stabile energikilder, hvor vi altid ved, hvor meget energi der produceres.
Derfor er a-energi et nødvendigt værktøj. Det smarte ved de nye atomenergiteknologier er nemlig, at de producerer næsten ingen affald, at de ikke kan bruges til atombomber, og at de på alle måder er en sikker energiform, der leverer en konstant mængde CO2-neutral energi.
Derfor kommer vi ikke udenom atomenergi.


