Lykkegaard i Tversted bliver centrum for grønne smagsoplevelser, når Camillos Køkken søndag den 7. december inviterer til bogreception for den nye udgivelse “Camillos Grønne Køkken – en lystig vegetarisk kogebog”.
Arrangementet finder sted fra klokken 14 til 17 og byder på en hyggelig eftermiddag med kogebøger, snacks, vin og kaffe. Alle er velkomne, og receptionen giver samtidig en oplagt mulighed for at finde årets julegave til madglade venner og familie.
Den nye kogebog rummer næsten 100 opskrifter på grønne retter – fra salater, snacks og tærter til pasta, risotto, curry, supper, pizza og endda kager og drinks. Opskrifterne suppleres af fortællinger om råvarer, måltidets glæder og den passion, der ligger bag Camillos Køkken.
Bogen er den fjerde i rækken fra Camillos Køkken og er rigt illustreret med fotografier af Malthe Ivarsson og tegninger af Helle Marietta, mens teksterne er skrevet af Jørgen Smidstrup. Udgivelsen er på 256 sider i hardcover og udkommer på Lower East Press.
Ud over bogreceptionen byder Camillos Køkken på flere kulinariske oplevelser i december. Fredag og lørdag aften inviteres gæster indenfor til stemningsfulde middage med fire serveringer, hvor grønt, fisk, kød, friskbagt brød og et strejf af jul sætter tonen. Middagene starter klokken 18.30 og koster 375 kroner pr. person.
Lørdag og søndag er der langbordsfrokost med masser af mad på bordet. Frokosten begynder klokken 12.00 og koster 225 kroner pr. person. Tilmelding er nødvendig og kan ske via mail til [email protected] eller telefon 40636899.
Alle arrangementer finder sted på Lykkegaard, Bindslevvej 54 i Tversted, hvor Camillos Køkken holder til. Her er der lagt op til gode smagsoplevelser, inspiration til grøn madlavning og hyggelige stunder i december.



