Selvom Hjørring Kommune på papiret har flere indtægter end udgifter, står kommunen alligevel over for både besparelser og behov for lånoptagelse i de kommende år. Det forklarede borgmester Søren Smalbro (V) i en samtale med Henrik Ledet som optakt til byrådsmødet onsdag den 25. marts.
Ifølge Søren Smalbro er udfordringen, at kommunens kassebeholdning vil falde markant, hvis der ikke handles nu. Derfor er det nødvendigt at sikre en mere effektiv drift, så de langsigtede økonomiske rammer ikke undergraves. Han understregede, at et overskud på driften ikke automatisk betyder, at økonomien er holdbar, når kassebeholdningen samtidig er under pres.
Flere politiske dagsordener i spil
I interviewet kommer Søren Smalbro og Henrik Ledet rundt om en række af de aktuelle sager, der også fylder på dagsordenen til onsdagens byrådsmøde. Blandt emnerne var skolevalget, sol- og vindprojekter, uenigheder om projektet på Bispetorvet samt spørgsmålet om mulige brud på tavshedspligten i kommunale sager.
Henrik Ledet rejste også spørgsmålet om, hvorfor mange sager tilsyneladende får lov at blafre i vinden, uden at der bliver sat et tydeligt punktum. Her var borgmesteren dog ikke enig i præmissen og pegede på, at flere sager netop er under behandling eller afklaring.
Stor og omfattende dagsorden
Onsdagens møde i Byrådssalen i Hjørring kl. 18.00 byder på en lang række punkter – både politisk følsomme og tekniske. Dagsordenen rummer blandt andet:
- Godkendelse af årsregnskab 2025
- Lånoptagelse i forbindelse med regnskabet
- Vedtagelse af temaplan for kulturarv
- Status på sol- og vindprojekter samt nye høringsforslag
- Drøftelse af Grøn Pulje
- Sager om cykelstier, byudvikling og projekter som Central Park Living ved Bispetorvet
- Årsberetninger fra Ældrerådet og Handicaprådet
- Udpegninger til bestyrelser, råd og udvalg
- En række lukkede sager om salg af grunde og ekspropriationsspørgsmål
Derudover skal byrådet tage stilling til flere initiativretspunkter fra Vendelbo-Listen, blandt andet om indskrivningsproblemer på Bagterp Skole og en henvendelse til Miljøstyrelsen om en mulig politianmeldelse af Agri Energy og Stiesdal.
Med både store økonomiske drøftelser, strategiske energiprojekter og en række lokalplans- og udvalgsafgørelser tegner mødet sig til at blive et af de mere omfattende i denne byrådsperiode.
Interviewet mellem Smalbro og Ledet giver dermed både en økonomisk forklaring og en politisk optakt til en aften, hvor byrådet skal igennem 38 åbne og lukkede punkter. Flere af dem kan få betydning for kommunens økonomiske kurs de kommende år.
Fin og læs hele dagsordenen her hos Hjørring Kommune.
Video: Hjørring Antenneselskab.



Kunne byrådet overveje, at der i Hirtshals kom bedre lys i gaderne? De Bette fyrfadslys der er sat op i byen, kan næsten være det samme.