Dansk Folkehjælps populære genbrugsbutik i Bispensgade i Hjørring bugner af flotte juleting både til pynt og til gaver.
– Du er meget velkommen til at blive inspireret til julebordet hos os i Bispensgade, hvor du også finder julepynt, jule duge, julespil til hele familien, godt og flot genbrugstøj og masser af gode gaveidéer. Det hele er nu klar i butikken, og vi holder åbent alle dage undtagen søndag.
Det fortæller Jette Videnkjær, der er leder af Dansk Folkehjælp i Hjørring Kommune. Hun står i spidsen for en humanitær organisation, som ved hjælp af bidrag fra rigtig mange gode mennesker hjælper udsatte grupper i Hjørring Kommune.
For fjerde år i træk oplevede Dansk Folkehjælp i 2023 et rekordhøjt ansøgertal til julehjælp. Flere end 21.500 familier søgte om hjælp hos organisationen. Dansk Folkehjælp og samarbejdspartnere samlede i 2023 godt 24 millioner – 24.041.723 – kroner ind, som sikrede hjælp til 13.273 familier og i alt 23.946 børn.
December måned er ikke kun fyldt med forventningsglæde og julestemning. For rigtig mange familier i Danmark har månederne op til jul været præget af bekymringer og frygten for ikke at kunne fejre højtiden, som man ønsker.
Dansk Folkehjælp er en af de organisationer i Danmark, som hvert år oplever et rekordhøjt antal ansøgere til julehjælpen. Derfor vækker det glæde, at opbakningen til indsamlingen fra både private donationer, erhvervslivet og fonde er stor.
Alle kan støtte ved for eksempel at handle i genbrugsbutikken og gennem forskellige muligheder på Dansk Folkehjælps hjemmeside.
I Hjørring står Dansk Folkehjælp og Metropol shoppingcenter sammen om et fint projekt, hvor alle kan støtte ved at tage et juleønske fra træet i centret og indfri ønsket i en af butikkerne. 70 børn kan på den måde få en julegave.
