I sidste uge var direktør Michael Vendelbo en tur ude ad Frilandsvej for at besøge Eli Mandt Rømer. For DKNO Partners, som Eli Mandt Rømer er grundlægger af, har nemlig meldt sig ind i Erhverv Hjørring.
DKNO Partners og Erhverv Hjørring har allerede haft et par gode samarbejder, blandt andet da Eli Mandt Rømer var med til at arrangere studieturen i april for Erhverv Hjørring til Drammen i Norge.
– Det var et fantastisk samarbejde, hvor Eli Mandt Rømer og DKNO Partners brugte deres kontakter og ekspertise til at arrangere virksomhedsbesøg, praktiske ting og møder med både borgmesteren, havnedirektøren og erhvervschefen, for det er det DKNO Partners gør. De connecter danske og norske virksomheder med hinanden, sørger for certifikater og anden vigtig dokumentation. De kan arrangere møder, showrooms, lagerfaciliteter, kontorfællesskab og meget mere der skal til, når en Dansk virksomhed vil etablere sig i Norge, fortæller Michael Vendelbo.
Et af de mennesker, som Eli Mandt Rømer havde arrangeret oplæg med, da DYNAMIC var i Norge, var Bjørn Kjærand Haugland, geopolitisk rådgiver og founder af Skift. Hans oplæg var så spændende og dialogen så god, at Michael vendelbo allerede dengang i april aftalte, at man skulle invitere ham til Hjørring Kommune, så resten af Erhverv Hjørrings medlemmer kunne få fornøjelsen af hans filosofiske verdenssyn, hvilket sker den 24. juni i Frysehuset Hjørring.
Du kan tilmelde dig her til Pølser, Pitch & Politik.


