De seneste dages drastiske stigning i dieselpriser rammer Vendelbo Spedition i Hjørring direkte på bundlinjen.
USA’s angreb på Iran har sendt prisen på diesel op med 21 procent, og virksomheden står nu over for daglige ekstraudgifter på omkring 20.000 kroner.
“Det er en enorm meromkostning, der på meget kort tid er blevet trukket ned over os,” siger Jesper Bundgaard Madsen, indehaver af Vendelbo Spedition, til TV2 Nord.
Virksomheden bruger 250.000 liter diesel om måneden til de cirka 80 lastbiler, der kører i hele Europa. De hurtige prisstigninger minder om tiden efter Ruslands invasion af Ukraine, bare værre, mener Jesper Bundgaard Madsen.
For at begrænse udgifterne overvåger Vendelbo Spedition nu brændstofpriserne i Europa fra dag til dag.
“10 øre betyder meget. Vi jagter hele tiden den billigste liter,” siger han videre til TV2 Nord.
Virksomheden har i første omgang dækket ekstraudgifterne selv, men de hastige prisstigninger betyder, at kunderne nu må betale mere. Det såkaldte olietillæg, som normalt reguleres månedligt, bliver nu justeret hver uge.
“I sidste ende går det ud over forbrugerne,” slutter Jesper Bundgaard Madsen overfor TV2 Nord.
Link til relateret artikel
Vendelbo Spedition bliver nøgleaktør i ny international containerforbindelse


