En annonceret kunstudstilling på Hirtshals Fyr må udskyde åbningen med en enkelt dag. Udstilleren er desværre blevet syg, og derfor slår udstillingen først dørene op søndag i stedet for lørdag.
Det er kunstneren Anna Kathrina Højgaard, som nu altså fra 26. april til 3. maj udstiller foto, grafikmaling og akvarel i de stemningsfulde rammer på Hirtshals Fyr. Udstillingen kan herefter opleves hver dag kl. 13 til 17.
Anna Kathrina Højgaard har rødder på Færøerne og bor til daglig i bygden Toftir, som ligger i den sydlige ende af Eysturoy på østsiden af Skálafjørður. Samtidig har hun sommerhus i Tversted, og netop tilknytningen til området har gjort det oplagt at vise værkerne her i Hirtshals.

Værkerne er overvejende inspireret af færøske landskaber og stemninger, men med et tydeligt præg af indtryk og erfaringer hentet uden for øerne. Ifølge kunstneren selv er der tale om billeder, der kombinerer det rå og det poetiske med et personligt udtryk.
Arrangørerne beklager ulejligheden, men ser frem til at byde publikum velkommen fra søndag.


