Det gælder kort fortalt om at fange den flotteste fisk, hvormed man kan vinde præmier for en samlet præmiesum på 20.000 kr. fordelt på 3 kategorier.
Man behøver ikke at være erfaren lystfisker, da hverken størrelse, art eller udstyr har betydning for at vinde. Det er udelukkende fiskens udseende, der afgør, hvem der vinder.
Hirtshals byder desuden på flere fantastiske fiskespots, hvor der er rig mulighed for at få den næste og flotteste fangst på krogen. Metode og grej lader arrangørerne være helt op til deltagerne.
Konkurrencen består som nævnt af 3 kategorier: “Fanget fra turbåd”, “Fanget fra småbåd” og “Fanget fra mole, strand, sø eller å”. For at deltage i konkurrencen skal følgende krav være opfyldt:
- Fisken skal være fanget lokalt (Hjørring Kommune) i september 2021 og man skal kunne se på billedet hvor.
- Både fiskeren og fisken skal være på billedet.
- Billedet skal være i farver.

Man deltager i konkurrencen ved at tage en “selfie” inkl. fisk på det lokale og genkendelige fangststed. Herefter uploades billedet i gruppen her: Lystfiskerkonkurrence HOOK & COOK Hirtshals
Et kyndigt dommerpanel kårer vinderne den 30. september. Vinderne annonceres herefter på VisitHirtshals’ Facebook-side og kontaktes desuden direkte.
Præmierne er sponsoreret af Hirtshals Indkøb, Hirtshals Turisme og Destination Nordvestkysten.