Virksomheder inden for biosolutions skal tænke både opstrøms og nedstrøms i værdikæden, hvis de skal opnå langsigtet økonomisk bæredygtighed.
Det mener Damien Jelstrup Balkin, som i et opslag på LinkedIn peger på, at kombinationen af serviceindtægter og flere værdifulde produkter fra samme biomasse kan styrke forretningsgrundlaget markant.
Ifølge Damien Jelstrup Balkin, som er stifter og administrerende direktør i Maripure, der har produktion og udvikling i Hirtshals, er et af de centrale spørgsmål fra investorer, hvordan økonomien i biosolutions-virksomheder hænger sammen. Hvem betaler, og hvor kommer indtægterne fra?
Han fremhæver to overordnede tilgange. Den første handler om selve produktionsprocessen – det opstrøms led. Her kan virksomheder skabe indtægter gennem eksempelvis bioremediering, hvor biologiske processer bruges til at rense vandmiljøer. Det kan både betragtes som en vandbehandlingsservice og som en økosystemservice, hvilket åbner flere potentielle indtægtskilder.
Den anden tilgang findes nedstrøms i værdikæden og handler om at udnytte biomassen bedst muligt. Begreber som bioraffinering, fraktionering, biomassevalorisering og produktkaskader dækker alle over princippet om at skabe flere produkter fra den samme råvare.

Tang kan blive til flere produkter
Hos virksomheden Maripure arbejder man ifølge Damien Jelstrup Balkin med et fraktioneringssystem, der skal udnytte tangbiomasse til flere forskellige formål.
Det primære produkt er et fodertilsætningsstof, men processen giver samtidig mulighed for at udvinde såkaldte mycosporin-lignende aminosyrer (MAA’er) til hudplejeprodukter samt naturlige pigmenter til bioteknologiske anvendelser.
Ved at kombinere indtægter fra flere produkter bliver den samlede værdi af biomassen væsentligt højere, end hvis virksomheden alene fokuserede på én anvendelse.
Interesse fra hudplejebranchen
MAA’er forekommer naturligt i tang og har fotobeskyttende og antioxidante egenskaber, hvilket gør dem interessante for hudplejeindustrien.
Damien Jelstrup Balkin peger blandt andet på, at virksomheder som Rituals gennem Food & Bio Cluster Denmark aktivt søger marine bioaktive ingredienser. Når udvindingen sker på eksisterende produktionsanlæg, kan de ekstra produkter produceres med relativt lave marginalomkostninger.
Landmænd kan få indirekte gevinst
Selv om landmænd ikke er kunder på markedet for hudplejeprodukter, kan de ifølge Damien Jelstrup Balkin få glæde af de ekstra indtægtskilder.
En mere robust økonomi i biosolutions-virksomheden gør det muligt at tilbyde konkurrencedygtige priser på fodertilsætningsstoffer og samtidig styrke støtten til landbruget. Han beskriver denne økonomiske robusthed som en anden form for bæredygtighed.
Inspiration fra mejerisektoren
Som eksempel på værdien af at udnytte råvarer fuldt ud peger Damien Jelstrup Balkin på mejeribranchen, der gennem årene har udviklet et stort antal produkter fra den samme grundlæggende råvare.
Han mener, at den samme tankegang kan anvendes på tangbiomasse. Ved at skabe flere indtægtsstrømme fra den samme ressource kan biosolutions-virksomheder opbygge en mere stabil økonomi og samtidig bidrage til konkurrencedygtige løsninger for landbruget.
Dermed bliver diversificering af indtægter fra biprodukter ikke blot et spørgsmål om innovation, men også et centralt element i vurderingen af biosolutions-virksomheders langsigtede levedygtighed.


