Restaurant Tannishus spiller rigtig godt op til den årlige Vinyl Basar, hvor der vendes gamle plader og viden om musik i på vinyl.
De lange plader fylder mest i sådan en plade-basar, og de mindre, enlige med få numre, er ofte mere sjældne og måske lidt oversete. Det er dog også samleobjekter naturligvis især, når de er originale og kun udgivet i begrænset antal langt tilbage i tiden.
Der kom pænt med besøgende til årets Vinyl Bazar på Restaurant Tannishus, og der blev også handlet godt. Flere og flere unge interesserer sig for plader, som også bruges til ny musik. En lille gruppe unge gik i Tversted målrettet efter plader med Trille, og der var bingo.
Det var der også for de, der gik direkte efter sjældne jazz-plader og plader med Elvis, Beatles, Stone, Slåbrok Band og så videre.
Værtsparret Klerly og Åge Vinther stillede som altid en flot søndags-frokost an både til udstillerne, vinyl bazarens gæster og mange andre, der flokkedes om lækkerierne.



