Der var store smil og armene helt oppe over hovedet i Hundelev i lørdags, da det første spadestik til projektet “Levehuset” blev taget.
Det første spadestik markerer starten på et større forskønnelsesprojekt, hvor man ønsker at forskønne og binde området mellem Brugsen og Kultur- og Fritidscentret bedre sammen.
Den gamle inspektørbolig bliver omdannet til et åbent foreningshus og mødested, som skal kunne rumme alle områdets interesser. Haven mellem huset og Brugsen skal omdannes til et hyggeligt opholdsområde for både lokale og forbipasserende med bålsted, bord-bænkesæt og legetårn.
Der arbejdes samlet set med et budget på omkring 5 millioner kroner. Finansieringen til etape 1 er på plads. Etapen omfatter ombygningen af det førnævnte hus.

Omkring 50 af byens borgere var mødt op til øl og pølser for at overvære det første spadestik. Det gjorde bestemt ikke humøret dårligere, at Sparekassen Danmark havde sendt Casper Larsen forbi med en check på 250.000 kroner fra Sparekassen Danmark Fonden Vendsyssel. Pengene er øremærket projektering og rådgivning.
Det bliver spændende at følge projektet hen over efteråret, hvor der løbende vil blive indkaldt til arbejdsdage.


