• Annoncering
  • Kontakt
  • Retningslinjer
Prøv vores mørke tema
NordsøPosten.dk

Topbanner

  • Nyheder
  • Kultur
  • Sport
  • Erhverv
  • Politik
  • Fritid
  • Debat
  • Børn & Unge
  • 112
  • Navne
  • Sponsorartikler
    • Arkiverede sponsorartikler
Intet resultat
Se alle resultater
  • Nyheder
  • Kultur
  • Sport
  • Erhverv
  • Politik
  • Fritid
  • Debat
  • Børn & Unge
  • 112
  • Navne
  • Sponsorartikler
    • Arkiverede sponsorartikler
Intet resultat
Se alle resultater
NordsøPosten.dk
Intet resultat
Se alle resultater

Topbanner

Foreløbig ingen fjernvarme til Poulstrup

af Niels Skipper
7. december 2022
i Politik
Vrå Varmeværk.

Vrå Varmeværk.

Langbanner Top

Det er desværre ikke lykkedes at samle de 150 forhåndstilmeldinger som beregninger var lavet ud fra og selvom Vrejlev

– Bioenergi var villige til at bidrage med 2 millioner til transmissionsledning, for at kunne komme til at levere kommende overskudsvarme, er det ikke nok til at gå videre med projektet. På det opfølgende borgermøde blev det lovet at overslagprisen på projektet ville blive genberegnet, hvis der kun blev 100 forhåndstilmeldte. Som det fremgår af vores hjemmeside, er resultatet 93 tilmeldte, lyder det fra Niels Henrik Nielsen, som er formand hos Vrå Varmeværk.

Driftsleder Finn Pedersen har nu indhentet opdaterede priser og må konstatere at der de seneste måneder er kommet prisstigninger som gør, at etableringen af transmissionsledningen er steget med næsten en million kroner. Også omkostninger til stikledninger og distributionsnettet er forøget med 570.000, –.

Når der så kun er 93 husstande til at betale for etableringen, løber andelen af den enkelte husstands samlede pris op i kr. 156.000, –. Dertil skal tillægges egne interne omkostninger i huset på kr. ca. 35.000 til om forandringer samt frakobling af naturgas/Oliefyr. Disse kan dog, som tidligere oplyst, søges delvist refunderet fra afkoblings– og fjernvarmepuljen.

Prisudvikling

Gaspriserne har den seneste tid været faldende og nu ser det også ud til at priser på brænde og træpiller nærmer sig normale tilstande, hvilket må formodes at være medvirkende til at det ikke er lykkedes at opnå større tilslutning.

Det er naturligvis forståeligt, men ærgerligt for de 93 husstande som har et ønske om at komme på fjernvarme og det bliver desværre ikke billigere i den nærmeste fremtid. Der er varslet yderligere prisstigninger fo gravearbejde og VVS på mellem 5 og 10 % fra april/maj 2023.

Konklusion

– Bestyrelsen i Vrå Varmeværk har derfor besluttet ikke at gå videre med fjernvarme til Poulstrup. Vi anser det også som meget usandsynligt at man på landsplan vil kunne opfylde ønsket fra politisk side, om at udbrede fjernvarme til mindre landsbyer hvor afstande er store, når omkostningen for transmissionsledninger skal medregnes i tilslutning prisen for den enkelte husstand, slutter Niels Henrik Nielsen.

Det er en problematik som er udbredt i hele landet.

Poulstrup

DelTweetSend

Langbanner

Tilmeld
Giv besked ved
3 Kommentarer
Inline meninger
Se alle kommentarer
jens holm
3 måneder siden

Det er dybt forbavsende, at det danske videns niveu are så lavt.

Er man på gas eller olie, så kan det til enhver tid betale sig at skifte til luft til vand varmepumper. hvis man ikke har en ekstremt billige varmekilder i sit fjernvarmesystem.

Den med at stort nødvendigvis er godt, er ikke sandt, når de fyrer med olie og gas. Her skal overksudgassen også til enhver tid ud på det nuværende gasnet, for de kommende år vil forbrændingerne genvinde mindre, fordi de genbruger det brændbare bedre.

Så bestil løs med det samme Poulstrup og andre i det mere spredte og med det samme.

Men så skal Vi naturligvis producerere mere strøm til det og el bilerne, så man burde også være i front for langt flere vindmøller på land og til vands. I visse områder kan mindre solcelle farme også yde et plus.

Det gælder især, hvor man har en stor sommerbefolkning i turistbyerne langs kysten.

0
Besvar
jens holm
3 måneder siden

Niels Henrik Nielsen og andre har ret og ikke nødvendigvis helt.

Forbedrer man de nuværende fjernvarmeanlæg ved at bruge billigere varmekilder på bedre måder, hvor også transmissions nettet bliver helt opdateret, så rækker den samme mængde mulige varme altså længere.

Der kan også være fordele ved at kunne større ind.

Man har også i høj grad den ret at isolere sine huse bedre og bygge ny og rage de gamle den(fx dem med erhverv, der aldrig bliver til erhverv igen.

Jeg er ganske sikker på, der burde være en lov for udlejere, så de isolerede deres huse, hvor man så kunne dele besparelsen i porten. Det er jo lejerne, der betaler pr målerne.

Men på den måde kan man altså for det samme nå til flere by-ejendomme og inkludere en landsby her og der.

0
Besvar
Sign Up
11 dage siden

I have read your article carefully and I agree with you very much. This has provided a great help for my thesis writing, and I will seriously improve it. However, I don’t know much about a certain place. Can you help me?

0
Besvar

Stort sidebanner


Lille sidebanner

NordsøPosten.dk

NordsøPosten.dk er ejet af Niels Skipper under virksomheden Skipper & Skipper.

Målet med netmediet er at præsentere lokale nyheder med kvalitet og hurtighed.

CVR-nr. 41271825

Følg os

Annoncering

Kontakt Niels Skipper for priser angående annoncering.

Du kan bruge e-mail adressen nedenunder eller benytte vores kontaktformular ved at klikke her.

Niels Skipper

Mobil: 28 74 27 48
E-mail: niels@nordsoeposten.dk

Kategorier

  • 112
  • Børn & Unge
  • Debat
  • Erhverv
  • Fritid
  • Kultur
  • Navne
  • Nyheder
  • Politik
  • Sponsorartikler
  • Sport

Lavet af Høj Data.

  • Nyheder
  • Kultur
  • Sport
  • Erhverv
  • Politik
  • Fritid
  • Debat
  • Børn & Unge
  • 112
  • Navne
  • Sponsorartikler
  • Arkiverede sponsorartikler
  • Arkiv

Lavet af Høj Data.

Du er ved at sende email til

Flyt kommentar