Danmark står over for en periode med vedvarende vinterkulde, mens lavtrykket Anna ligger stationært over Østersøregionen ud for Sveriges østkyst, skriver DMI.
Lavtrykket er i gang med at fyldes op, hvilket kort fortalt betyder, at vejret stabiliserer sig med fortsat kolde temperaturer, snebyger og til tider kig til solen.
Søndag byder på mest skyet vejr med sne eller snebyger, dog med mulighed for lidt sol i den sydvestlige del af landet. Temperaturen ligger mellem frysepunktet og fem graders frost, og vinden er svag til jævn, men ved kysterne kan den nå frisk styrke. Om natten falder temperaturen til mellem to og otte graders frost, lokalt helt ned til minus 12 grader.

Mandag fortsætter kulden med temperaturer ned til seks graders frost og stedvis snebyger. Natten bliver klar med risiko for rimtåge og temperaturer ned til minus 12 grader.
Tirsdag bliver en overgang mere udbredt sne, når en front passerer landet om aftenen og natten. Temperaturen svinger mellem fem graders frost og to graders varme, varmest ved Vestkysten. Vinden tiltager til frisk styrke fra syd.
Onsdag og torsdag byder på fortsat vintervejr med temperaturer mellem frysepunktet og seks graders frost. Snebygerne fortsætter især i de østlige egne, og nattemperaturerne kan nå ned til minus 10 grader.
Fredag og lørdag ser ud til at blive mere blæsende og ustadige, men med uændrede temperaturer. Prognoserne frem mod weekenden er dog usikre, især når det gælder snemængder og lavtryksbaner.
Kilde: DMI.


