Fortunas hold i Gjensidige Kvindeliga overvintrer med en helt i gennem strålende resultatet.
Ikke et eneste nederlag i grundspillets 14 kampe, en målscore på 36-10 og 36 points på tavlen.
Der skal kigges helt tilbage til 2017 for at støde på noget lignende. Den gang var det også uden at tabe blot en enkelt kamp, og slutte med 36 points.
Den gang var målscoren en anelse bedre og grundspillet 2017 førte over i et slutspil, der i 2018 mundede ud i et dansk mesterskab, guld og deltagelse i UEFA Women Champions League.
I Fortuna er der altid stor forsigtighed med spådomme og med at sælge pelse inden bjørnene er skudt, men det skal ikke forstås sådan, at der ikke er optimisme og vilje til – om muligt – at gå mere end 100 pct. ind i vinterens forberedelser til forårets slutspil.
Cheftræner Lene Terp er på det sidste med at får sat trup og stab sat 100 pct. på plads og med at have fået lagt trænings- og opvarmningsprogram.
Her ved slutningen af grundspillet har vi snakket med cheftræner Lene Terp og den unge talentfulde Ida Sort, der glæder sig til at vende tilbage efter en skade.