Fredagsshowet på Hjørring Dyrskue er spækket med opvisninger og shows, hvor blandt andet hesten kommer i centrum – og hvor publikum får underholdning med alt fra fart og spænding til præcision og samarbejde.
En bred palet af hesteoplevelser
Showet åbnes med tømmertræk og opvisning fra Vendsyssel Køreforening, hvor stærke heste trækker tunge stammer gennem forhindringer. Herefter kan publikum opleve hestetræning og senere show fra Cirkusgården i Løkken.
En særlig del af showet er præsentationen af skuets bedste heste, hvor dommere og arrangører viser de dyr, der har udmærket sig særligt i dagens bedømmelser, og her fortæller Jørgen Finderup fra SEGES Innovation om hestens alsidighed.

Fart over feltet
Herefter går det løs med første runde af den underholdende Bondedyst, hvor deltagerne skal dyste mod hinanden i en række hæsblæsende discipliner og praktiske udfordringer med et glimt i øjet.
Der bliver også fart over feltet med travheste fra Aalborg Travbane, der skaber ægte væddeløbsstemning med høj puls i dyrskue-ringen.
Men showet byder også på noget helt andet: Vendsyssel M/K står for en gymnastikopvisning, hvor rytme, energi og smittende glæde skaber en helt særlig stemning.
Tilbage til hestene. Hjørring Race Kvadrille præsenterer hesteracer i samlet formation. Der er islændershow med Nadia Vest og show fra Friesernord. Fredagsshowet starter klokken 18.


