Planlægningen af sommersæsonen i Kaffestuen på Hirtshals Fyr er i fuld gang, og engagementet blandt de frivillige er fortsat stort. Forleden var langt størstedelen af kaffestuens i alt 36 frivillige samlet til planlægningsmøde, der også bød på fælles formiddagskaffe i hyggelige rammer.

I alt 30 frivillige deltog i mødet, hvor formanden for Hirtshals Fyrfond, Kurt Bærentsen, bød velkommen. Her kunne han med glæde fortælle, at hele seks nye frivillige træder til ved sæsonstart. Samtidig understregede han, at der altid er brug for flere hænder i kaffestuen, og at interesserede er meget velkomne til at henvende sig, hvis de har lyst til at blive en del af fællesskabet.

Med både erfarne og nye frivillige på holdet ser Kaffestuen gode folk frem til endnu en sæson, hvor besøgende kan nyde kaffe, kage og udsigten fra et af de mest ikoniske steder i det nordvestlige Vendsyssel, som selvfølgelig er Hirtshals Fyr.
Fyrets Kaffestue er nemlig et særdeles populært samlingspunkt for både lokale og besøgende, og åbningstiderne ligger nu fast for sommersæsonen 2026.


