• Annoncering
  • Kontakt
  • Retningslinjer
Prøv vores mørke tema
NordsøPosten.dk

Topbanner

  • Nyheder
  • Kultur
  • Sport
  • Erhverv
  • Politik
  • Fritid
  • Debat
  • Børn & Unge
  • 112
  • Navne
  • Sponsorartikler
    • Arkiverede sponsorartikler
Intet resultat
Se alle resultater
  • Nyheder
  • Kultur
  • Sport
  • Erhverv
  • Politik
  • Fritid
  • Debat
  • Børn & Unge
  • 112
  • Navne
  • Sponsorartikler
    • Arkiverede sponsorartikler
Intet resultat
Se alle resultater
NordsøPosten.dk
Intet resultat
Se alle resultater

Topbanner

HAS stadig med nogen af landets laveste priser

Selv om de ikke kan holdes i ro, så mener bestyrelsen i HAS, at priserne for at se tv også det kommende år vil være fordelagtige, og så er det endda lykkedes at få TV 2 play med som en del af den store tv-pakke.

af NordsøPosten
15. november 2021
i Fritid
Kurt Larsen, formand for HAS, Hjørring Antenneselskab. Foto: Arkiv.

Kurt Larsen, formand for HAS, Hjørring Antenneselskab. Foto: Arkiv.

Langbanner Top

Priserne på tv-seningen er de seneste år især steget på grund af stigende omkostninger til Copydan. For det kommende år er det primært en prisstigning hos en programudbyder, der kommer til at give sig udslag i prissætningen hos HAS. Når listeprisen på TV3, 3+, TV3 MAX og alle de øvrige Viasat-kanaler hver stiger med 30 %, så vil det uomgængeligt afspejle sig i den pris, de mange medlemmer hos HAS skal give.

– Vi ved godt, at det er en ringe trøst, men prisen vil stadig være rigtig fin i forhold til mange andre udbydere, selv om det nok de færreste medlemmer, der sætter sig og sammenligner priser, siger formand Kurt Larsen.

Prisstigningen kan i en vis udstrækning nok forklares med, at rettighederne til sportsbegivenheder er steget voldsomt.

Det er fortsat YouSee, der leverer tv-indholdet til HAS. Og det er bestyrelsen godt tilfreds med, for det giver medlemmerne gode valgmuligheder, der kan være med til at man kan spare penge på de mest attraktive streamingtjenester.

Mange har fået øjnene op for, at streaming ikke er så svært og giver mulighed for at se det, man gerne vil på det tidspunkt, der passer en – og det uanset om det er programmer fra DRTV, TV 2 play, fra Netflix eller en af de – efterhånden – mange andre streamingtjenester. YouSees ”bland-selv”-løsninger giver gør det muligt at blande almindelige tv-kanaler med streaming-tjenester. Medlemmer, der tilkøber streamingtjenester direkte hos en udbyder, bør tage regnemaskinen frem og se, om der kan spares penge ved i stedet at købe dem i en af de tre tilgængelige bland-selv løsninger.

Paramount udgår fra næste år, men ellers er der ingen ændringer i tv-kanaludbuddet – lige med en undtagelse. HAS lancerer nemlig fra 2022 en nyhed: Fremover bliver TV 2 play en del af den store tv-pakke og indeholdt i prisen. Medlemmer med pakke 2 kan fortsat tilkøbe TV 2 play til en attraktiv pris.

Medlemmerne kan i øvrigt glæde sig over en anden ting: Priserne på HAS bredbånd røres der heller ikke ved i 2022. De er stadig på det niveau som da foreningen i 2015 valgte at udbyde eget bredbånd. Det eneste, der er ændret siden, er øgede hastigheder til samme pris.

YouSee har leveret tv-kanaler til HAS siden 2016 og dermed kan alle medlemmer vælge mellem tre TV-pakker og nu også tre ”bland-selv”-pakker, web-tv og tv-bokse med mulighed for at se tv-programmer fra arkiv, med start forfra mv. Det er HAS, der fastlægger sammensætningen af tv-kanaler i de enkelte pakker. Prissætningen sker efter forhandling med YouSee.

Priser fra 1. januar 2022 (kr. pr. md.)
Pakke 1: 189 kr.

Pakke 2: 359 kr.

Pakke 3: 449 kr. (inkl. TV 2 Play

Bland selv 11: 359 kr.

Bland selv 11 + 10 point: 429 kr.

Bland selv 36: 559 kr.

Bredbånd

150 Mbit: 169 kr.

300 Mbit: 199 kr.

600 Mbit: 249 kr.

 

 

Tags: HASHjørring Antenneselskab
DelTweetSend

Langbanner

Tilmeld
Giv besked ved
0 Kommentarer
Inline meninger
Se alle kommentarer

Stort sidebanner


Lille sidebanner

NordsøPosten.dk

NordsøPosten.dk er ejet af Niels Skipper under virksomheden Skipper & Skipper.

Målet med netmediet er at præsentere lokale nyheder med kvalitet og hurtighed.

CVR-nr. 41271825

Følg os

Annoncering

Kontakt Niels Skipper for priser angående annoncering.

Du kan bruge e-mail adressen nedenunder eller benytte vores kontaktformular ved at klikke her.

Niels Skipper

Mobil: 28 74 27 48
E-mail: niels@nordsoeposten.dk

Kategorier

  • 112
  • Børn & Unge
  • Debat
  • Erhverv
  • Fritid
  • Kultur
  • Navne
  • Nyheder
  • Politik
  • Sponsorartikler
  • Sport

Lavet af Høj Data.

  • Nyheder
  • Kultur
  • Sport
  • Erhverv
  • Politik
  • Fritid
  • Debat
  • Børn & Unge
  • 112
  • Navne
  • Sponsorartikler
  • Arkiverede sponsorartikler
  • Arkiv

Lavet af Høj Data.

Du er ved at sende email til

Flyt kommentar