Industrifiskeriet i Nordatlanten viser fortsat højt aktivitetsniveau. I forrige uge har det pelagiske fartøj HG 62 Beinur fra Hirtshals landet cirka 1.300 tons blåhvilling i Fuglafjørður på Færøerne efter et vellykket fiskeri vest for Irland.
Ifølge meldinger fra fiskeriet har fangstforholdene været gode i området, hvilket resulterede i en tilfredsstillende last om bord, noterer FiskerForum. Efter endt fiskeri satte Beinur kurs mod Færøerne, hvor fangsten blev losset i Fuglafjørður og overdraget til virksomheden Havsbrún.
Her bliver blåhvillingen forarbejdet til fiskemel og fiskeolie, som anvendes videre i produktionen af foder til blandt andet akvakultur og landbrugssektoren. Landingen indgår som en del af det omfattende industrifiskeri, der i disse år spiller en central rolle i udnyttelsen af pelagiske bestande i Nordatlanten.
Blåhvilling er fortsat en vigtig art i industrifiskeriet, og den seneste landing understreger både fartøjernes betydning og den fortsatte aktivitet i området omkring Færøerne, hvor store mængder fisk løbende bliver landet og forarbejdet


