Lørdag den 26. november åbnede Vendsyssel Historiske Museums nye udstilling kaldet Forbrydelsens Ansigt med undertitlen Historien om Thomas Bisp og den strengeste straf i Danmark.
Det er en udstilling, som mange af museets ansatte har arbejdet benhårdt på at få stablet på benene, hvilket også gælder tegneren Kim Larsen.
– Dette er måske den udstilling, jeg har arbejdet på, som har betydet mest for mig. Historien og den potentielle formidling af sagen om Thomas Bisp, den retskafne bonde, der endte i et trekantsdrama og slog sin kone ihjel med rottegift, har fascineret mig, siden jeg så kraniet første gang i 3. eller 4. klasse, fortæller Kim Larsen.
I udstillingen kan du nemlig opleve historien om trekantsdramaet, der blev til mord og endte med den sidste henrettelse for 200 år siden i Hjørring. Samtidig kan du blive klogere på et stykke dansk retshistorie om lovens strengeste straf fra tidligere tiders fredløshed over brutale offentlige henrettelser til nutidens livstidsstraffe og sikkerhedsforvaring.
– Jeg føler mig vældig privilegeret over i dag at kunne arbejde med ham, og jeg håber tingene flasker sig, så jeg kan komme til at lave i hvert fald én ting mere med ham, nemlig den tegneserie jeg har drømt om de sidste femten år, tilføjer den skarpe tegner.
– Sikke en flot udstilling vi har fået lavet. Jeg håber alle kommer og ser den, slutter kim Larsen fra Vendsyssel Historiske Museum.
Foto: Kim Larsen.
Link til tidligere artikler
Hjørringtegner udgiver stor tegneserie om skilsmisse og kvantefysik


