DM i Skills, som er danmarksmester for unge i erhvervsuddannelser, samler ved Park Vendia i Hjørring til og med lørdag rigtig mange mennesker, og bag en stor folkefest som denne – med imponerende faglighed som kernen – står naturligvis mange frivillige kræfter.
Der er helt præcis, sådan cirka, omkring 700 frivillige, der blandt andet sørger for, at parkering fungerer optimalt, at der er pænt og ryddeligt overalt, at gæsterne tælles og meget, meget mere. Uden frivillige intet event af denne størrelse.
Opbakningen til DM i Skills i Hjørring har også fra frivillige været enorm, og der var faktisk venteliste for at give en hånd med.
Blandt den store gruppe frivillige mødte vi varehuschef i føtex Hjørring, Morten Kjær, som sammen med gode kolleger holdt tal på gæster i ét af de store telte.
Herunder kan du læse mere om DM i Skills, programmet og de mange frivillige.



Helt igennem et fantastisk arrangement. Dog er det sølle at flere skoler glimrer ved deres fravær bl.a. alle eller nogle klasser på HHX. Det er netop en aldersgruppe der står foran valg af videreuddannelse og så sørger rektor og lærere ikke engang for at arrangere fælles besøg. Oven i købet nærmest i egen baghave, det er helt vildt dårligt.