For bare at nævne tre andre oplagte vandløb, så er der broer over Liver Å, Tversted Å og Uggerby Å. Nogen vil måske indvende, at Kjul Å ikke er meget andet end en bæk sammenlignet med især Liver Å og Uggerby Å.
Problemet er altså bare, at Kjul Å ligger relativt tæt på Hirtshals. Hvis man vil spadsere en tur ud ad stranden øst for havnen, kan man derfor kun komme tørskoet videre, hvis man har gummistøvler på eller med i rygsækken.

Det er simpelthen ikke holdbart overfor turisterhvervet og de lokale, når man tænker på, hvor smukt et naturområde, der endnu ligger på strækningen fra Hirtshals Havn langs strandene ved Kjul og Uggerby ud mod Tversted.
Forhåbentlig kan borgerne her under valgkampen i Hjørring Kommune få et tilsagn om, at der derfor hurtigst muligt tages initiativ til at få etableret en bro over Kjul Å. Der er trods alt ikke tale om en 3. forbindelse over Limfjorden!



Enig