NordsøPosten får stadig uddybende informationer fra læsere, som ved noget om den ophængte traktor ved Sindal Biogas og om traktorer i det hele taget.
Billedet af den grå traktor stammer fra Danmarks Ferguson museum, der ligger mellem Horsens og Juelsminde.
Museet har verdens største samling af Ferguson traktorer og tilhørende maskiner – blandt andet den grå Ferguson, der er udsyret med dieselmotor og firehjulstræk. Billedet er taget af Mesterfotografen Axel Søgaard fra Vrå, som også har sendt oplysningerne.
Danmarks Ferguson Museum huser en unik kulturarv fra 1919 og frem til i dag. Faktisk er der over 200 traktorer og andre køretøjer i samlingen – og minimum én Ferguson af hver årgang fra 1939 til 1970.
– Det er en spændende oplevelse af de store for enhver, der begejstres over motorer, veterantraktorer, industrihistorie eller bare holder af en rigtigt nørdet historie.
Du kan læse meget mere om Danmarks Ferguson Museum.


