Havnebyen står over for en weekend fyldt med kreativitet og smagsoplevelser, når Den Grønne Plads bliver centrum for to markante events i Hirtshals.
Lørdag forvandles store isblokke til imponerende kunstværker, når lokale kunstnere viser deres håndværk. Fra klokken 10 til 14 kan besøgende følge processen helt tæt på og opleve, hvordan kulden bliver til kunst i hænderne på de dygtige skulptører.

Samme lørdag skifter fokus fra frost til varme, når årets suppekonkurrence samtidig løber af stablen. Fire lokale aktører er klar til at dyste om titlen som Årets Suppe 2025. Deltagerne er Café Bawærk, Café Møller, Montra Skaga Hotel og Restaurant Munch. Fra klokken 11 kan gæsterne smage sig igennem de forskellige bud og være med til at kåre vinderen. Arrangementet lover en formiddag med hyggelig stemning, krydrede dufte og kulinarisk kreativitet.
Begge events er en del af Hirtshals Handel & Erhvervs initiativer for at skabe liv i byen og samle både lokale og besøgende om unikke oplevelser. Den Grønne Plads bliver dermed et samlingspunkt for både kunst og gastronomi, hvor fællesskab og kreativitet går hånd i hånd.



