Den 9. april 2025 indgik et bredt politisk flertal aftale om en forenkling af beskæftigelsessystemet, altså den såkaldte beskæftigelsesreform.
Reformen sigter mod mere værdighed, større frihed og færre regler i beskæftigelsesindsatsen. Regeringen og KL indgik den 21. maj en aftale om udmøntning af reformen, som blandt andet giver kommunerne større frihed til at tilrettelægge organiseringen af indsatsen.
Med virkning fra den 1. februar 2026 nedlægges jobcentrene formelt. Kommunerne får øget frihed til at organisere indsatsen lokalt, dog med krav om midlertidig politisk forankring i ét udvalg.
Dette giver kommunerne mulighed for at tilpasse indsatsen til lokale forhold og behov. Helt oplagt et varmt emne til de kommende valgdebatter.
Kilde: Hjørring Kommune.



Rigtig god ide at lukke jobcentret og overgik det til kommunen
det nuværende Jobcenter ER kommunalt
Kommunerne skal tilpasse indsatsen til lokale forhold og behov, det er jobcentrenes opgave i dag, så hvor er forskellen? Er det reelt sidste skridt mod afvikling af vores dagpenge system?
Det var Super gode nyheder, at jobcentrene nedlegges, det er et meget nedværdigende system jeg vil se frem til at jobceentre bliver afskaffet.
tja det er 15-20 år forsent. de har systematisk løjet og gådet i hak (nej det kan vi ikke hjælpe med
revelidering nix, kom på amo 14 dage efter de har en studievejleder som 3 uge efter fik jeg en revelidering som inddustriopertør, skulle have ikke rygbelasten og sener mig ind til naboen som soldte fitnesudstyr stjålet min ydelse 6 gange. jeg er ordblind 5 gange på skrive ansøning kusus helt gak gak har dog fådet førtidpangsjon har forsøgt i 15 år de har vist en regel som gør at de skal forslå det jeg kunne ikke få dem tll at undersøger hvis jeg forslå det,, jeg har også ADHD gådet til psykolog i 10 år, jobhuset bruger kun distriktspsykiatrien. det er kun psykologen der kan henvise til dem. hun er en gammel dame som sygemæler sig og gå så på pangsjon en ny er der 1,5 år ventetid på bliver efter 7-8 månder blev jeg overført. nå bla bla…
den behanling har gjort at jeg tror at alle i staten og kommuner lyver og bedrager os for at spare
sådan nogle rø_______ de må have gådet på RUK eller herlufsholm-kostskole eller rusland siden i er a-muralske