Hjørring Rideklub arrangerer et for dem noget anderledes ridestævne i forbindelse med årets Hjørring Dyrskue den 20. og den 21. juni, når rideklubben inviterer til Kæphestestævne.
Kæphesteaktiviteter er for alvor blevet populære i Danmark. Dansk Rideforbund vil gerne lave et samlingspunkt for disse aktiviteter og har blandt andet etableret DRF Kæpheste Cup, som er en turnering, hvor alle børn mellem 4-16 år kan deltage.
Ønsket er at favne så bredt som muligt, og derfor kræver det heller ikke klubmedlemsskab at deltage i mange stævner.
Kæphestestævner er også en mulighed for at sætte fokus på ridesporten også hos nye potentielle klubmedlemmer, sikre en bredere introduktion til både rideklubber, som Hjørring Rideklub, og sporten generelt, og så er det god og sund motion til deltagerne.
Hjørring Rideklub skriver, at stævnet ved Hjørring Dyrskue er åbent for alle, og det kræver ikke medlemskab af rideklub.
Der vil være mulighed for at prøve banen på en af rideklubbens kæpheste. Der er flotte rosetter til alle deltagere og ærespræmier til vinderen af klasserne.
Kæpheste kender mange som leg og som sport begyndte det i Finland, hvor flere tusind børn og unge i dag en kæphest. Landet har holdt verdensmesterskaber, holder et nationalt kæpheste-stævne og en række regionale konkurrencer.
Nu er trenden for alvor også kommet til Danmark. NordsøPosten har bedt ”Legeakademiet” fortælle mere, og det gøre ”Legetanten” her:
Det er sjovt at ride på en kæphest. Det sætter gang i forestillingsevnen og samtidig er det godt for konditionen og kropsbevidstheden.
Kæpheste kan bruges til rolleleg, hvor man kan lege cirkusartist, prinsesse, ridder eller måske cowboy, der rider ud på eventyr i de store vidder.
Men det er især som en sportsdisciplin, at kæphesten er blevet populær. Sporten med kæpheste kaldes for Hobby Horse, og der er et stort fællesskab hos udøverne. De mødes til fælles træning, stævner, mesterskaber, ridelejre og shows landet over og finder hinanden på sociale medier eller på rideskolerne.
Er du nysgerrig omkring, hvad man kan lave og lege med en kæphest, så scroll længere ned på siden hos Legeakademiet. Her skrives om, hvad man kan lave med en kæphest, og forslag til tre sjove lege.

Hjørring Dyrskue vil i år som noget nyt lave en race kvadrille for rigtige heste, hvor alle racer er velkommen. En eller to fra hver race deltager i deres foreningstøj.
Man kan være ridende eller køre for vogn. Det foregår i stille trav rundt, hvor der imens bliver fortalt om hver race. Kvadrillen vil blive præsenteret om fredagen til aftenshowet.
Se mere og tilmeld hos Hjørring Dyrskue.