Assistenthuset stiller til efteråret vægge og gulve til rådighed for en ny kunstudstilling, når Kunstnergruppen LIV inviterer til fernisering lørdag den 26. september ved Hirtshals Fyr.
Ferniseringen finder sted fra klokken 11 til 16 på Hirtshals Fyr, hvor udstillingen indledes med et kanonskud fra kanonkongen Per, som er hyret til opgaven af kunstnerne i LIV. Den officielle åbning foretages af Stine Teglhus, der er daglig leder af Dronninglund Kunstcenter.
Kunstnergruppen LIV består af 13 kunstnere, som arbejder med forskellige kunstneriske udtryk. På udstillingen kan publikum opleve blandt andet maleri, tekstilkunst og andre billedkunstneriske værker, hvilket også afspejles i præsentationen af de deltagende kunstneres værker.
Udstillingen holder åbent dagligt fra klokken 11 til 16 og kan opleves frem til søndag den 4. oktober.

De deltagende kunstnere er Anne-Marie Kastberg, Stein Michelsen, Elsbeth Burgwald, Mona Winther Sørensen, Iben Bugge Klitgaard, Birgit Rønnau, Birgit N. Hansen, Eva Andresen, Anny Svendsen, Sassi Bischoff, Eva Dalby-Jakobsen, Arne Møller Larsen og Birte Pedersen.
Med udstillingen fortsætter Hirtshals Fyr traditionen for at lægge rammer til kunstudstillinger, hvor både lokale og besøgende får mulighed for at opleve samtidskunst i de særlige omgivelser ved fyret.
Kunstnergruppen LIV ser frem til at byde publikum velkommen til en uge med kunstoplevelser ved den nordvestjyske kyst.


