• Annoncering
  • Kontakt
  • Retningslinjer
Prøv vores mørke tema
NordsøPosten.dk

Topbanner

  • Nyheder
  • Kultur
  • Sport
  • Erhverv
  • Politik
  • Fritid
  • Debat
  • Børn & Unge
  • 112
  • Navne
  • Sponsorartikler
    • Arkiverede sponsorartikler
Intet resultat
Se alle resultater
  • Nyheder
  • Kultur
  • Sport
  • Erhverv
  • Politik
  • Fritid
  • Debat
  • Børn & Unge
  • 112
  • Navne
  • Sponsorartikler
    • Arkiverede sponsorartikler
Intet resultat
Se alle resultater
NordsøPosten.dk
Intet resultat
Se alle resultater

Topbanner

Lokale foreninger afgav stemmeret til fartøjer i Danmarks Fiskeriforening

Vedtægterne blev enstemmigt ændret på en ekstraordinær generalforsamling Danmarks Fiskeriforening Producent Organisation (DFPO).

af NordsøPosten
30. september 2021
i Politik
Svend-Erik Andersen er formand for Danmarks Fiskeriforening. Foto: Arkiv.

Svend-Erik Andersen er formand for Danmarks Fiskeriforening. Foto: Arkiv.

Langbanner Top

Danmarks Fiskeriforening Producent Organisation (DFPO) havde onsdag indkaldt til en ekstraordinær generalforsamling, som fandt sted på Golf Hotel i Viborg.

Det eneste punkt på dagsordenen var et forslag fra bestyrelsen til en ændring af vedtægterne, som først og fremmest gik på, at det fremover skal være de enkelte producenter (fiskefartøjerne) og ikke lokalforeningerne, der har stemmeret, når DFPO holder generalforsamlinger.

Formand for DFPO, Svend Erik-Andersen, konstaterede, da han motiverede forslaget, at det var Fiskeristyrelsen og EU-kommissionen, der på trods af godkendelsen af de eksisterende vedtægter i 2014, nu var nået frem til, at producenterne (fiskefartøjerne) havde for lidt direkte demokratisk indflydelse med de eksisterende vedtægter.

– Hvis ikke Fiskeristyrelsen og Kommissionen havde anmodet om det, så havde vi ikke foreslået denne ændring af vedtægterne, sagde Svend-Erik Andersen.

Men for at kunne fastholde DFPO’s status som producentorganisation foreslog bestyrelsen at ændre vedtægterne, så det fra og med næste generalforsamling er producenterne (fiskefartøjerne) og ikke lokalforeningerne, der har stemmeret.

Udover flytningen af stemmeret fra lokalforeninger til producenter (fartøjer) havde vedtægterne i sin helhed fået en ‘make over’, som blev gennemgået af Camilla Saager Steensig, jurist i DFPO, inden forslaget blev sendt til afstemning.

Dirigenten, advokat Bo Ascanius, konstaterede, at generalforsamlingen var beslutningsdygtig med et fremmøde på over 75 procent af de mulige stemmer. Der var helt præcist 81,6 procent af stemmerne til stede, og alle stemte for ændringsforslaget.

– Vi har nu et stort stykke arbejde foran os med at få den nye struktur til at virke i vores systemer og hos lokalforeningerne. Ikke mindst er det vigtigt, at vi får lavet nogle gode samarbejdsaftaler med lokalforeningerne, så vi bevarer og bygger videre på det utroligt vigtige samarbejde, der findes i dag, sluttede Svend-Erik Andersen.

Kilde: FiskeriTidende.

Tags: Danmarks Fiskeriforening
DelTweetSend

Langbanner

Tilmeld
Giv besked ved
0 Kommentarer
Inline meninger
Se alle kommentarer

Stort sidebanner


Lille sidebanner

NordsøPosten.dk

NordsøPosten.dk er ejet af Niels Skipper under virksomheden Skipper & Skipper.

Målet med netmediet er at præsentere lokale nyheder med kvalitet og hurtighed.

CVR-nr. 41271825

Følg os

Annoncering

Kontakt Niels Skipper for priser angående annoncering.

Du kan bruge e-mail adressen nedenunder eller benytte vores kontaktformular ved at klikke her.

Niels Skipper

Mobil: 28 74 27 48
E-mail: niels@nordsoeposten.dk

Kategorier

  • 112
  • Børn & Unge
  • Debat
  • Erhverv
  • Fritid
  • Kultur
  • Navne
  • Nyheder
  • Politik
  • Sponsorartikler
  • Sport

Lavet af Høj Data.

  • Nyheder
  • Kultur
  • Sport
  • Erhverv
  • Politik
  • Fritid
  • Debat
  • Børn & Unge
  • 112
  • Navne
  • Sponsorartikler
  • Arkiverede sponsorartikler
  • Arkiv

Lavet af Høj Data.

Du er ved at sende email til

Flyt kommentar