Der vil mangle plads i de nordeuropæiske havne til at bygge det store antal vindmøller, som skal sættes op i Nordsøen og Østersøen i de kommende år, skriver magasinet Søfart.
– Havne er en knap ressource i Nordeuropa. Det bliver en stor udfordring med fremtidens udbygning af offshore vind, for der er simpelthen ikke havne nok, siger Keld Kristensen, head of operations logistics offshore hos Vestas.
– Allerede i 2025 er der planlagt et kæmpe spring i produktion og installering af offshore vindmølleparker i Nordeuropa, og i slutningen af det her årti vil der simpelthen ikke være havnekapacitet nok. Havne bliver en enorm mangelvare, tilføjer Keld Kristensen.
For Vestas kan det også blive et problem, at nogle kontrakter på offshoremøller bliver indgået med betingelser om lokal produktion, slutter artiklen i Søfart.



Havvindmøller ??? Hvor skal stål og kobber komme fra ??? Kina står for c 60% af verdens stålproduktion i år. Og priserne på stål og kobber er c fordoblet. Og fortsætter med at stige.– God investeringslyst !