Der er ingen tvivl om, at T-krydset mellem Sæbyvej og Brønderupvej ved Ilbro er et af landets farligste kryds. Af samme grund er der sat stærekasser op på strækningen.
Særligt i myldretiden er det næsten umuligt at komme ud på Sæbyvej fra Brønderupvej. Det får bilister til at tage chancer – og her behøver vi ikke spørge, om der skal ske en dødsulykke, før vi handler. Det er desværre allerede sket.
Derudover skaber trængslen store gener for de mange pendlere, der dagligt skal igennem krydset. Når trafikken er værst, kan køen strække sig helt ned til motorvejen, og det giver i sig selv farlige situationer.

I går blev Hjørring Kommunes budget for de kommende tre år vedtaget. Der blev ikke afsat penge til en ny rundkørsel eller et signalanlæg ved Ilbro, men heldigvis blev der vedtaget en hensigtserklæring om at udarbejde et oplæg, der skal belyse mulighederne for at forbedre trafiksikkerheden i krydset – herunder et overslag på, hvad et signalanlæg eller en rundkørsel vil koste.
Det er gode nyheder, at vi nu begynder at arbejde med en løsning. Det vil så være op til det nye byråd at finde pengene, så der kan blive gjort noget ved problemet – inden flere kommer til skade.
For i sidste ende handler det om tryghed i hverdagen.
Link til relateret artikel
Martin Prentow (S): Jeg vil være en stemme for hverdagens lokale helte



Man kunne måske starte med en hastighedsbegrænsning.
wow, så er socialdemokratiet kommet ind i samme årtusinde som os andre. det har været en dødsfælde i mange mange år. Men nu er der valg, så skal der undersøges mulighederne… der kommer jo ikke til at ske en skid. Så snart stemmen er købt, er løftet glemt.
Og hvem var den båtnak der konstruerede denne løsning i sin tid.
Hvis nu din statsminister ikke havde brugt 30 milliarder til ulovligt at nedlægge et helt erhverv og efterfølgende havde erkendt de faktiske detaljer frem for at gud ved hvor mange millioner er brugt til at redegøre for slette-mettes sms-historik og anden nedladen omgang med befolkningens tålmodighed – ja så kunne det jo være der havde været en pulje til trafik-farlige kryds fra staten der kunne bruges til den slags projekter.