Værtsparret Klerly og Åge Vinther har traditionen tro planlagt rigtig mange spændende oplevelser på Restaurant Tannishus i Tversted, og i 2026 dukker der løbende flere arrangementer op.
– Hold øje med pop up-arrangementer på vores hjemmeside og andre steder. Pop up-arrangementerne er, når for eksempel vores leverandører har et supertilbud, en uventet artist kommer forbi eller vi på Tannishus i samarbejde med gæster, annoncører og andre bare har fået en ekstraordinær god idé.
Restaurant Tannishus i Tversted præsenterer tirsdag den 24. marts klokken 18-21 et spændende foredrag med mange lokalhistoriske vinkler. Det er også et verdenshistorisk perspektiv i en tid, hvor den amerikanske præsident på skammeligste vis har nedgjort Danmark og danske soldaters indsats på krigsmarker.
I dette Pop up arrangement er det muligt at møde den lokale forfatter Jens-Peter Fage Madsen fra Hjørring fortælle om, hvordan danskere allerede under Første Verdenskrig kæmpede i den amerikanske hær.
Jens-Peter Fage Madsen udgav i 2025 bogen om ”Dansk-amerikanere i krig for Amerika under Første Verdenskrig”. Der var en del vendelboer i hæren blandt andre Harald Munk fra Sørig, Søren Kabell Olesen fra Tversted og Martin Bindslev fra Skagen.

– De kæmpede i skyttegravene i Frankrig, hvor de stod overfor den tyske hær, hvori der var tvangsudskrevne sønderjyder. Dansksindede i den tyske hær og dansksindede i den amerikanske hær mødtes således ved frontlinjen som hinandens fjender. Det er den første bog, der behandler emnet, fortæller forfatteren.
Bogen kan købes i Danmarks ældste boghandel, Betty Mogensens Boghandel i Strømgade i Hjørring.
Restaurant Tannishus laver i anledning af emnet til foredraget en menu, som køkkenet kalder ”Kokkenes Feltration”. Foredrag og menu koster 150 kroner, og der er allerede rift om pladserne, som bestilles her.
Musikken spiller også i år på Restaurant Tannishus i Tversted. Der er rift om billetterne…



