Af Michael Engbjerg
Byrådskandidat
Venstre
Mange af vores ældre vil helt sikkert sige, at vi har et godt sundhedsvæsen, for de kan jo huske mange år tilbage, og det er da også muligt de har ret, for det bevidner vores længere levetid, men der er jo altid plads til forbedringer.
Jeg tror på, at et velfungerende sundhedsvæsen er vigtigt for et godt og langt liv, og derfor har vi alle et personligt ansvar for vores eget helbred, men fællesskabet har også et ansvar for at understøtte det personlige ansvar. Derfor bør vores kommune også sætte fokus på forebyggelse og sundhedsfremme.
Kommunen har en nøglerolle i dette, netop fordi forebyggelse lykkes bedst, når den tilrettelægges i det lokale og i et tæt samspil med borgerne. Forebyggelse skal også være en del af tilbuddet fra praktiserende læger og hospitaler, Men mangel på praktiserende læger i vores kommune udgør et stigende problem.
Derfor kan nye samarbejdskonstruktioner som det nye lægehus i Hirtshals være vejen frem til at få nye læger til vores kommune, og jeg tror faktisk, det kan blive nødvendigt flere steder med en sådan konstruktion for at tiltrække nye læger til yderområder.
Jeg ved godt, at nogle politikere er meget imod sådanne konstruktioner, også i vores kommune, men det er bevist, at det ikke er lykkedes at tiltrække de nødvendige læger til kommunen på sædvanlig vis, så vi er nødt til at prøve nytænkning. Det er jo faktisk også det, mange borgere har valgt os til at gøre.
Vores kommune er et godt sted at være, men der er altid plads til forbedringer.