Hos i Vendsyssel finder man en privatrådgiver, der kombinerer humor, erfaring og et skarpt blik for effektivitet. Michael Vajhøj har i mere end to årtier været en del af bankverdenen, og hans tilgang til arbejdet er både pragmatisk og værdibaseret.
”Når folk spørger mig, hvad jeg laver i banken, svarer jeg oftest ‘så lidt som muligt’,” lyder det med et smil fra Vajhøj. Men bag den selvironiske bemærkning gemmer sig en medarbejder, der sætter en ære i at optimere arbejdsgange og udfordre vanetænkning.
”Det er ikke helt løgn, for jeg sætter faktisk en stor ære i at effektivisere arbejdsgange og udfordre vedtagne principper. Så får vi nemlig mere tid til at lave gode forretninger til gavn for vores kunder og bundlinje,” forklarer han – og tilføjer med glimt i øjet: ”…men inderst inde er jeg altså også doven. Bare spørg min chef.”
Michael Vajhøjs rolle som privatrådgiver rækker langt ud over de klassiske kundemøder og kontoudtog. Han arbejder med komplekse kreditsager, hvor der skal tænkes på tværs af afdelinger, regler og muligheder. Det er netop i dette krydsfelt, han trives bedst. ”Vi skal nedbryde søjler, og det handler i bund og grund om at få butikken til at køre og få løst de ting, vi skal over for vores kunder,” siger han.
Med sine 23 års erfaring har Vajhøj et klart billede af, hvad der kendetegner Jyske Bank. Han beskriver den som en bank, der sætter værdier og løsninger i centrum: ”Hvis vi putter alle de der forretningsgange og lovgivningsmæssige krav til side, så er vi en værdibaseret bank, der prøver på at søge løsninger frem for at sige, at det lige nøjagtig er sådan her, det skal være.”
Kollegaerne i Jyske Bank sætter pris på Michael Vajhøjs evne til at få forretningen til at køre og samarbejdet til at glide. Med sin tilgang skaber han ikke bare resultater – han gør det med overskud, humor og en vilje til at tænke nyt.


