Fredag morgen dannede Montra Skaga Hotel en smuk ramme for et velbesøgt og spændende morgenmøde for medlemmer af Hirtshals Handel & Erhverv. Her var både politik, kultur og uddannelse på dagsordenen, mens rundstykker og morgenkaffe blev nydt.

Efter velkomst af en veloplagt Per Martensen i rollen som handelschef lagde Jørgen Christensen, gruppeformand for Venstre i byrådet, ud med en redegørelse for den aktuelle økonomiske situation i Hjørring Kommune. Han satte fokus på de stramme budgetrammer og kommenterede på Dansk Industris undersøgelse af kommunernes erhvervsvenlighed, hvor Hjørring Kommune har plads til forbedring, når det gælder administration, mens det går betydeligt bedre på flere andre parametre.

Herefter fik formand Rasmus Jespersen og barchef Jens Kohno Andersen ordet og delte højdepunkter fra 25 forrygende år med Musik Under Trappen, som er og forbliver et kulturelt fyrtårn, der takket være enorm frivillig opbakning har skabt musikalske oplevelser for både lokale og besøgende i Hirtshals. Ikke mindst blev den ugelange musikfestival et kæmpe tilløbsstykke i 2025. Onsdagens helt store trækplaster blev koncerten med APHACA.

Casper Nellemann fortalte med selvironisk humor om sin baggrund og opstarten som ny forstander hos Nordsøen Fri Fagskole om sin opstart og de positive takter på skolen, som nu har 29 elever og yderligere to på vej. Han fremhævede især skolens centrale kerneopgave med at skabe ikke bare trivsel, men også praktisk orienterede uddannelsesveje for de unge fra både nær og fjern. Det sidste var ifølge forstanderen vigtigt, da en fagskole ikke kan basere sin eksistens på tilgang kun fra en enkelt kommune.

Kommunens fremtidige mulige udvikling blev præsenteret af Torben Kjeldgaard Larsen, chef for By- og Landdistriktsudvikling, og planlæggeren Stefan, som gav et indblik i forslaget til Kommuneplan 2025-2029. Planen indeholder visioner for både byudvikling og landdistrikternes styrkelse, men her var fokus i sagens natur på havnebyens muligheder ikke mindst for erhvervsudvikling. Udkastet er aktuelt i høring og kan læses samt kommenteres på siden Hjørring Kommuneplan 2025.

Under punktet Eventuelt delte John Kongerslev nyt fra Byforum Hirtshals. Herunder et spændende projekt om rekonstruktion af Kompasretteren fra Hirtshals Havn. Derudover fortalte Rikke Mailund og Peter Jørgensen om Makerspace og projekt Edison hos SkoleCenter Hirtshals. Sidstnævnte skal styrke innovation og kreativitet blandt eleverne.


Afslutningsvis præsenterede Susanne Djurhuus et initiativ, der skal hjælpe nye, udenlandske borgere med at finde vej ind i det lokale foreningsliv. Her med særligt fokus på Hirtshals Tennis & Padelklub.


Morgenmødet vidnede kort fortalt om et særdeles stærkt lokalt engagement og en bred vifte af initiativer, der tilsammen tegner et billede af en by i positiv bevægelse.


