Peter E. Nielsen, socialdemokratisk 1. viceborgmester og formand for plan og miljøudvalget i Frederikshavn Kommune, jubler over nyheden om, at Karstensen Skibsværft i Skagen er torsdag blevet valgt til at bygge Forsvarets miljøskibe.
Forsvarsordfører Simon Kollerup (S) bekræfter overfor TV2 Nord efter et møde i forligskredsen torsdag aften, at værftet i Skagen skal bygge de nye miljøskibe.
– Det er en virkelig god nyhed for Skagen, for Frederikshavn Kommune og for hele Vendsyssel. Det sikrer beskæftigelsen for mange også i vores nabokommuner, og det viser også, at vi er godt på vej i Frederikshavn Kommune, siger Peter E. Nielsen.
– Det er endnu en forsvarspolitisk sejr for det nordjyske, at vi nu har valgt Karstensens Skibsværft i Skagen, sammen med sine konsortiepartnere, til at bygge fremtidens havmiljøskibe. det er et dansk værft med netop de kompetencer og erfaringer, som vi skal bruge til denne vigtige opgave, siger den socialdemokratiske forsvarsordfører Simon Kollerup til TV2.
Forsvarsforligskredsen enedes i april om, at der de kommende 25 år skal bygges helt op til 55 skibe til det danske forsvar, herunder fire miljøskibe.


