Sommeren har budt på stor tilstrømning til Nordsøen Oceanarium i Hirtshals, der fredag kunne fejre årets første 100.000 gæster. Den traditionsrige milepæl blev markeret med gratis is til den heldige jubilæumsgæst – og efterfølgende også til medarbejderne.
Den 100.000. gæst blev Tom Snedal fra Asker ved Oslo. Han var på vej hjem til Norge efter et ophold i Hjørring i forbindelse med Dana Cup, hvor han havde været afsted sammen med tre piger. På vejen hjem lagde selskabet vejen forbi Nordsøen Oceanarium, hvor besøget fik en ekstra sød afslutning. Her blev Tom Snedal overrasket med en gratis is og lykønsket af oceanariets medarbejder Sofie Berglund.
Hos Nordsøen Oceanarium er det efterhånden blevet en fast tradition at markere årets første 100.000 gæster på netop den måde. Samtidig blev dagen også en festdag for medarbejderne, som ligeledes blev forkælet med is, hvilket gav ekstra travlhed ved ishuset.
Oceanariet takker samtidig de mange gæster, der har besøgt attraktionen i løbet af sommeren. Besøgende har blandt andet kunnet fange krabber, hilse på den lille sælunge og den populære klumpfisk, udfolde sig kreativt i Værftet og gå på opdagelse i udstillingen Havets Spisekammer.
Den store opbakning vidner om en fortsat stærk interesse for Nordsøen Oceanarium, der år efter år er blandt Nordjyllands mest besøgte attraktioner og et populært stop for både danske og udenlandske feriegæster.


