Ved kommunalvalget den 16. november 2021 stemte vælgerne for første gang i mere end 30 år et rent borgerligt flertal ind i byrådet i Hjørring kommune.
Det er en dag og aften, som 1. viceborgmester Per Møller aldrig glemmer.
– Det Konservative Folkeparti fik ved valget mere end 20 procent af stemmerne og 7 mandater. Det er vi konservative utrolig taknemmelige over. Borgerne i Hjørring Kommune håbede på, at få en ny borgmester, en ny politisk ledelse og en ny retning. Det fik de ikke. Slet ikke, fastslår Per Møller lørdag morgen, dagen efter budgetforliget i Hjørring.

Søren Smalbro og Venstre har nemlig ifølge Per Møller i hvert fald for en tid lagt det borgerlige og liberale samarbejde til side og dermed svigtet de vælgere, der stemte på V, K, NB og DF ved kommunalvalget i 2021.
Ved KV21 mistede Socialdemokratiet 6 mandater, men i denne uge genvandt de 9. Altså Venstres 9 mandater, mener Per Møller.
Den reelle borgmester er derfor fra i dag skyggeborgmester Arne Boelt, påpeger dermed kommunens 1. viceborgmester. Han ønsker af samme grund tillykke til Arne Boelt og Socialdemokratiet.
– Det er flot stykke politisk arbejde. Eller også er det elendigt politisk arbejde af Venstre og Søren Smalbro. Faktum er, at Hjørring Kommune atter er blevet en socialdemokratisk og socialistisk ledet kommune, hvor Søren Smalbro de facto er majonetborgmester. Det viser det nye budget med al tydelighed, understreger Per Møller.
– Et på mange måder visionsløst budget, der ikke fremtidssikrer økonomien, for samlet set mangler der stadig 80 millioner i kommunekassen trods skattestigning, slutter Per Møller.
Der bliver tydeligvis en hel del skår at klinke for borgmester Søren Smalbro.
Link til tidligere artikel
Et flertal i Hjørring Byråd har underskrevet kommunens budget for 2023
Uha, de er sure de rønnebær !
Jge synes det er fint Arne Boelt er på anden række og S & Co trods alt har indlydelse med stemmer, der arbejder.
Jeg savner nogle poltikere med et lidt større format; men de gemmer sig godt.
Jeg savner også, man udvikler kommunen. Dette er meget bevarende. Jeg savner ikke det sædvanlige fra de onservatie, at man jo bare kan spare nogle ting væk, for at berige andre.
At tjene penge er ikke nødvendigvis at tjene samfundet. Hjøring kommune er samfund.
Ups – tiden er da vist fløjet forbi dig Per Møller….. og du må have sovet i timen før og under budgetforhandlingerne. Nu forstår man jo godt, hvorfor du ikke nåede at opnå indflydelse ved bordet, når du end ikke nåede at opdage, at Det var en kvinde, Socialdemokratiet i Hjørrings nye borgmesterkandidat, Mai-Britt Beith, der satte kilen ind og C uden for indflydelse. Som du ser er billedet, der ledsager dit indlæg gammelt. Arne Boelt er ikke længere din forhandlingspartner, men hun kan rigtig nok godt have lært en ting eller to af den tidligere Borgmester. Hun har haft store sko at skulle udfylde, og har netop gjort det. Alternativt …..kan man jo kun forstå dit indlæg således, at du voldsomt nedladende disser og nedgør den ny kvindelige formand og leder for forhandlingerne fra Socialdemokratiet – nu også kendt som ‘kilen’ med det stærke gebis, der bed sig fast i forhandlingsbordet – men ….det stemmer alligevel dårligt overens med, at jeg kender dig som et meget ordentligt menneske 😉👍
Naive Per fra Det Naive Folkeparti demonstrerer på flotteste vis hvorfor naive Pape ikke bliver statsminister.