Af Peter Ernst Sundbæk
Kandidat til kommunalvalget
Socialdemokratiet
Hirtshals er noget helt særligt, og det er ikke kun de fastboende der synes det, det gælder også de turister, naturmøde deltagere og andre som har opdaget vores skønne by i det nordvestlige hjørne af Vendsyssel.
Vi er en havneby med udsyn, natur med nerve og arrangementer med appel langt ud over kommunegrænsen. Jeg stiller op til kommunalvalget for Socialdemokratiet, fordi jeg tror på, at turismen kan blive en endnu stærkere drivkraft for udvikling, arbejdspladser og liv i byen – hele året.
Derfor ønsker jeg at bidrage til en ny politisk dagsorden, hvor vi tør tænke langsigtet og ambitiøst:
- Vi bør genoplive den norske éndagsturisme – en tidligere styrke for byen, som med de rette rammer kan blive det igen, vi skal tilbage til tiden hvor der var nordmænd overalt i midtbyen, hele året.
- Vi bør strække turistsæsonen – med flere oplevelser og tilbud uden for højsommeren, så erhvervslivet får stabile rammer. Det er vigtigt at vi ikke ender som en by der kun lever om sommeren og derved et erhvervsliv som hver sommer skal på jagt efter sæsonarbejder
- Vi bør udnytte vores rolle som port til Nordatlanten – og styrke forbindelserne til Færøerne og Island (Grønland), også turistmæssigt. Vi har en placering som er en naturlig indgang når man kommer fra søsiden
- Vi bør gøre naturen tilgængelig hele året – med små greb som stier, shelters og formidling, så flere får glæde af den. Vi er allerede godt i gang, det skal dog til stadighed forfines
- Vi bør forbinde vores stærke events med byens erhverv – så vi får mere ud af det, vi allerede gør godt
Jeg kan ikke love, at alt dette sker med et snuptag – men jeg kan love, at jeg vil arbejde for, at Hirtshals bliver hørt, når der lægges planer for turisme, udvikling og investeringer i Hjørring Kommune. Og jeg vil være med til at sætte retningen.
Hirtshals har alt, der skal til – vi skal bare tage fat i det, vi allerede har, og bygge videre derfra.
Stem personligt – for et Hirtshals, der tænker fremad.
Diskussionen om post