Redningsstationen i Nr. Vorupør var fredag aften i aktion i forbindelse med en redningsaktion, hvor der var gået ild i kutter med en mand ombord.
Egentligt har redningsstationen en stor redningsbåd, men den må mandskabet på redningsstationen ikke bruge.
– Den er ikke blevet synet, selvom vi har gået og passet og plejet det skib. Vi ved det er i orden, fortæller Benny Bak, Stationsleder, Nørre Vorupør Redningsstation.
Søværnet vil ikke syne skibet
Årsagen til at redningsbåden ikke er synet er, at redningsstationen skal have et nyt og større skib. Så søværnet vil ikke syne den 60 år gamle redningsbåd. En erstatning er ved at blive bygget, men det nye skib er for stort til de nuværende bygninger, så ingen ved, hvornår erstatningen kommer.
I mellemtiden må mandskabet, som fredag aften, sejle ud i en lille gummibåd.
– Der var da lidt bølger derude, og det blev kun værre, des længere ud vi kom, fortæller Benny Bak.
Han synes det værste var, at det også var mørkt. For meldingen kom omkring klokken 19 og de skulle en 20 til 25 sømil ud fra kysten. Og i mørket kan mandskabet ikke se, hvis der kommer en stor bølge.
– Bliver vi ramt af sådan en så vælter vi, siger han.
Frustrerende for mandskabet
Halvvejs ude blev aktionen afblæst, fordi et andet skib havde samlet det ene besætningsmedlem op, og senere kom en helikopter og fløj ham i land.
– Men det er frustrerende, at skulle sejle ud i en lille gummibåd, når vi kan stå og kigge på et skib, der ikke fejler noget som helst, men som vi ikke må bruge. Og vi er jo skruet sådan sammen på redningsstationen, at hvis vi bliver kaldt ud til en sømand i nød, så sejler vi, siger Benny Bak.
Redningsstationen har selv delt en video på Facebook, hvor man kan se redningsbåden komme tilbage til stranden.
Kilde: TV2 Nord og TV MIDTVEST.



Det er ok at det er regningsstationen der sætter livet på spil 🙂 det var da være hvis det var redningsfolkene 🙂
Sådan går det, når skrivebordsindianerne får læst sig selv dumme på universitetet!!
Man kunne vel nødgodkende skibet en hurtig gennemgang burde da ikke være til hindring for lige at nødgodkende selvom det hedder Safety First man vil jo ikke risikere reddernes liv og lemmer .Jeg har været med til at klargøre flere af bådene til syn