Danmark kan torsdag den 19. marts se frem til en forårsdag, der byder på både solstrejf, skyer og en smule regn hist og her.
Ifølge DMI bliver det overvejende klart vejr med perioder af nogen eller en del sol, men midt på dagen kan mere udbredt skydække trække ind over landet og give lette regnbyger enkelte steder.
Temperaturerne bevæger sig i et spænd mellem 7 og 13 grader, hvor især Bornholm må nøjes med de lavere værdier. Vinden holder sig i den rolige ende og kommer fra vest, inden den i løbet af dagen drejer mere mod nordvest.

Tør og klar aften før tågen tager over
I aftentimerne klarer det op de fleste steder, og vejret bliver tørt. Men natten bringer nye udfordringer for sigtbarheden, når dis og tåge breder sig i store dele af landet. Temperaturen falder betydeligt og lander mellem 2 graders frost og 3 graders varme, mens vinden bliver svag til jævn fra nordvest og senere drejer mod nord og nordøst.
Et vejrskifte på vej
Den stille overgang fra en solrig dag til en diset og til tider tåget nat markerer et klassisk martsvejrmix, hvor foråret stadig kæmper for at få greb i landet. Torsdagen tegner derfor til at blive en dag, hvor både solbriller og varme jakker kan komme i brug — og hvor bilister med fordel kan være ekstra opmærksomme i morgentrafikken fredag, hvis nattens tåge bliver tæt.
Udsigten er udsendt af vagthavende meteorolog torsdag morgen.


