Dramaeleverne på Hjørring Musiske Skoles hold MIDI for elever i 5. og 6. klasse har opført sæsonens afsluttende dramaforestilling. Den hedder “Kongeriget der gik i fisk” og er en forestilling, som de selv har digtet.
Kongeriget ligger under havets overflade. Det er en frygtelig historie om en ung konge, der havde forelsket sig i prinsessen Sille. Det gik desværre ikke så godt, for kongen fik ordre på at gifte sig med hendes storesøster Silla.
Som alle imidlertid ved, er kærlighed ikke til at slå ihjel, så de to forelskede fik en fisk i akvariet, og prinsesse Sille fødte en lille pige, der fik navnet Laksine.
På Laksines 15 års fødselsdag bestilte den forsmåede storesøster Havets Topagenter til at dræbe Laksine. Det blev heldigvis forhindret, og alle levede lykkeligt til deres dages ende – ja altså bortset fra de to agenter og storesøsteren, som blev kastet i fangehullet i slottets kælder.
Med denne drabelige forestilling sagde Drama MIDI tak for i år og god sommer til alle samt på gensyn til september på Hjørring Musiske Skole.
Foto: Hjørring Musiske Skole.
Diskussionen om post