Tirsdag eftermiddag besøgte erhvervschef Ole Bendix og Marlene Thyrrestrup fra Business Hjørring entreprenør Anders Jensen.
De kom vidt omkring og endte ude i hangaren på hjemmeadressen, hvor Anders Jensen på billedet fra mødet ses stående ved siden af sin flotte Cesna.
– Sejlstrup Entreprenørforretning er en trofast Garantipartner i Ungegarantien, og var også klar med et sponsorat til DM i Skills i april 2026, noterer Ole Bendix
Der er ca 10 lærlinge i virksomheden – og næsten lige så mange seniorer på 65+. 2024 gav en rigtig flot bundlinje i regnskabet, og der kommer hele tiden nye opgaver ind.
– Det er en fornøjelse at komme ud og besøge lokale virksomheder med passionerede ledere, som har fundet de gode løsninger, tilføjer Ole Bendix.
Måske er de passionerede ledere ligefrem en af hovedårsagerne til, at der fortsat er jobvækst i Hjørring Kommune, lyder tesen fra Ole Bendix.
Diskussionen om post