Nordjyllands Politi har i forbindelse med julen gennemført to omfattende sprit- og narkotikakontroller, der tilsammen har resulteret i 90 sigtelser.
Kontrollerne fandt sted den 28. og 29. november samt 19. og 20. december i år og omfattede flere hundrede bilister på tværs af politikredsen i Nordjylland.
Ifølge politikommissær Hjalte Reines, leder af Operativ Færdsel, er indsatsen en del af politiets målrettede strategi for at øge trafiksikkerheden i højtiderne. ”Vi planlægger vores kontroller ud fra statistikker, analyser fra havarikommissionen og i samarbejde med Rådet for Sikker Trafik. Jul og nytår er ingen undtagelse,” udtaler Reines.
For at effektivisere processen med blodprøveudtagning medbragte politiet en læge under kontrollerne. Det skulle reducere ventetiden, især i områder med lang afstand til døgnbemandede lægehuse eller sygehuse.
De 90 sigtelser fordeler sig blandt andet på:
- 7 for spirituskørsel (§53)
- 7 for narkokørsel (§54)
- Flere tilfælde af kørsel i frakendelsestiden
- Adskillige hastighedsovertrædelser
Derudover blev seks køretøjer beslaglagt, herunder to for vanvidskørsel, to manipulerede køretøjer og to for gentagne kørsler i frakendelsestiden.
Politiet understreger, at indsatsen fortsætter resten af julen og nytåret. ”Det handler om trafiksikkerhed for os alle. Det er derfor, vi gør det,” slutter Hjalte Reines.


