Kysthusene er et maritimt projekt der henvender sig til alle, oplyser Arkitektfirmaet Bundgaard.
Bygningerne indeholder bade- og toiletfaciliteter, sauna, indendørs opholdsrum, overdækning, og udendørs opholdsarealer mv.
Bygningerne indplacerer sig smukt i klitlandskabet og består af mindre enheder, der med sin nedbrudte skala, er med til at respekterer den unikke omkringliggende natur.
Kysthusene opføres i bæredygtige naturmaterialer og fremstår således som en integreret del af det unikke landskab.
Pladsen ved bådhuset ønskes udnyttet bedre med udendørsfaciliteter som kajakskylleplads, hestebom, bænke, infotavler mv. i tæt samspil med Bjærgelaugets aktiviteter.
Det bliver et sted, hvor man kan sætte sig og slappe af, nyde madpakken eller sin is. Om man er en tur ved stranden på gåben eller hesteryg, dyrker maritim sport eller søger ly til at spise, så ser vi Kysthusene som et fælles samlingssted med lækre tidssvarende faciliteter for alle.
Tversted Borger- og Turistforening og Hjørring kommune afholder orienteringsmøde om projektet, for alle interesserede, torsdag den 15. september 2022 kl. 16:30 ved bådhuset i Tversted.
Der vil blive serverer en grillpølse og lidt at drikke til dem, som kommer forbi.
Kilde: Arkitektfirmaet Bundgaard.



Et fantastisk flot projekt,håber det kan realiseres.
flot blot det ikke skyller i havet