“Venner af Soldalhus” er nu klar til at løfte sløret for programmet til den 16. udgave af den populære musikfestival ved Soldalhus i Sindal.
Festivalen finder sted fra den 9. til 11. juni 2026 på plænen ved Soldalhus på Ved Banen 8, og arrangørerne lover tre dage fyldt med musik, fællesskab og sommerstemning.
Festivalen er åben for alle, og billetter kan købes ved indgangen. Som altid er der både tombola, levende musik og en café, der holder åbent hele dagen.
Åbningstale sætter gang i festlighederne
Musikfestivalen skydes officielt i gang tirsdag den 9. juni kl. 10.00, hvor Christian Engen holder åbningstalen, før dagens første kunstnere går på scenen.
Programmet for de tre festivaldage
9. juni 2026
- Kl. 10.30: Lonnie & Bent
- Kl. 12.15: Lotte Riisholt
- Kl. 13.15: Kim Harring
Førstedagen byder på en blanding af kendte populære navne og festlige indslag, som plejer at samle et stort publikum.
10. juni 2026
- Kl. 10.30: Den Skaldede Pædagog
- Kl. 12.15: Kisser & Søren
- Kl. 13.15: Irsk Kaffe
Onsdag byder på både humor, dansktop og folkemusik, når den musikalske palette spænder fra det muntre til det melodiske.
11. juni 2026
- Kl. 10.30: Sindal Harmonikaklub
- Kl. 12.15: Tommy
- Kl. 13.15: Bo Young
Sidstedagen byder traditionen tro på både lokale kræfter og solistoptrædener.
Støtte fra lokale sponsorer
Festivalen kan gennemføres med opbakning fra en række lokale samarbejdspartnere, herunder Sparekassen Danmark, Fonden Vendsyssel, Hjemme Optik, Sindal Biogas og flere lokale erhvervsaktører.
Billetter til festivalen
- Éndagsbillet: 150 kr.
- Partoutbillet til alle tre dage: 375 kr.
Billetter sælges ved indgangen, og det er ikke nødvendigt med forhåndstilmelding.
Med et bredt musikprogram og et miljø præget af lokal forankring er festivalen ved Soldalhus et årligt højdepunkt for mange borgere i Sindal og omegn. Arrangørerne håber på stort fremmøde og solskin over festivalpladsen, når musikken igen fylder plænen til juni.



