Af Palle W. Nielsen

Skribent på NordsøPosten
SprogPosten i NordsøPosten er skriverier om stort og småt på godt og ondt. Det er skriverier med positive og konstruktivt kritiske øjne på, hvordan vi behandler og bruger sproget. SprogPosten vil gerne det hele – både fornøje, gavne og underholde. Humor og ironi kan sikkert også forekomme.

Valgplakater i naturen
Hvor er det dejligt, at så mange gode mennesker specielt lige nu har så mange gode tanker om og vil gøre så meget godt for naturen, klimaet og miljøet.
På Naturmødet i Hirtshals er der masser af gode budskaber om at holde naturen ren og passe på den.
Så tænker jeg konstruktivt: Måske kunne de miljøvenlige politiske mennesker, der lige nu – og igen senest næste år – atter er i gang med valgkamp denne gang om pladser i det store EU, tænke sig lidt mere om i deres iver efter at fortælle om kandidaten?
Farverige valgplakater skæmmer efter min mening mange steder i naturen, og mange steder er de placeret ved siden af eller på en bro over vejbanen.
De hænger der vel for, at bilister skal se dem og måske derfor stemme på en person, der hænger flest steder? Sådan en person må jo være den bedste at stemme på? Måske specielt, hvis budskabet er, at kandidaten er ung, grøn og ambitiøs?
Jeg tænker mere, at budskabet ikke behøver formidles ved at skæmme den natur, som mange politisk engagerede personer taler så varmt om at passe på. Jo, det er kun i kort tid, men signalet!!!
Jeg tænker også, at en række valgplakater side om side på en bro over en vej med mange biler måske kan fjerne opmærksomheden fra det livsvigtige: Kør bil, når du kører bil!


SprogPosten i NordsøPosten er skriverier om stort og småt på godt og ondt. Det er skriverier med positive og konstruktivt kritiske øjne på, hvordan vi behandler og bruger sproget. SprogPosten vil gerne det hele – både fornøje, gavne og underholde. Humor kan sikkert også forekomme.
Bestyrer af SprogPosten er Palle W. Nielsen, nuværende fritid skribent på NordsøPosten og tidligere mange-årig redaktør og journalist på først Skagens Avis, så VT Skagens Avis og senere Nordjyske Medier og derefter netmedierne Kanal Hjørring, Sæby Avis og Hjørring Avis.
Vi er bestemt ikke selv verdensmestre i sprogbehandling, og vi vil med SprogPosten gerne være med til, at vi sammen tænker mere over sproget i vores kommunikation – ikke mindst, hvor vi kommunikerer til, med og om hinanden. Uden kommunikation er der ingenting, som et klogt menneske har udtalt.
Du er meget velkommen til at bidrage til SprogPosten med indlæg, betragtninger, fortællinger og måske billeder, der fortæller noget om sproget. Send gerne en mail til [email protected]


