Der var liv og glade dage ved Rubjerg Knude Fyr, da den ikoniske bygning lørdag den 27. december fejrede 125 års fødselsdag.
Lønstrup Turistforening og Vendsyssel Historiske Museum havde i dagens anledning inviteret til fælles travetur i det særprægede klitlandskab, og i år blev det en fejring, der trak rekordmange deltagere.
Allerede fra start var der stort fremmøde ved den nye parkeringsplads på Rubjergvej. Naturvejleder Jakob Kofoed guidede efter en informativ velkomst drltagerne gennem det dramatiske landskab, hvor sandflugt og vind har formet naturen i århundreder. Undervejs fortalte han levende om vintersolhverv samt fyrets historie og den spektakulære flytning i 2019, der reddede bygningen fra at styrte i havet.
Vejret viste sig fra sin smukkeste side med klart vinterlys og vindstille, hvilket gjorde vandringen til en oplevelse i særklasse. Mange havde taget opfordringen til sig og medbragt lygter, så turen gennem klitterne blev indhyllet i et stemningsfuldt skær, mens solen gik ned over Skagerrak.

Efter rundturen samledes deltagerne nedenfor Rubjerg Knude, hvor der blev serveret kagemand og kakao. Forinden satte sanger Karina Staub Holm og hendes far Preben Holm på guitar et fint musikalsk punktum, som med fællessang skabte en stemning af nærvær og fællesskab.
Med lys i fyrets top og sang i klitterne blev fødselsdagen en mindeværdig oplevelse for både lokale og turister.
Foto: Niels Skipper.


