Torsdag i sidste uge løb anden udgave af Nordsøen Fortæller af stablen – denne gang med historien om det store hummerprojekt.
Nordsøen Fortæller er en spændende foredragsrække for alle, hvor stedets eksperter deler fascinerende viden fra arbejdet med akvarierne, forskning og naturbevarelse.

Denne gang blev foredraget afholdt i anledning af Forskningens Døgn, og der var derfor ekstra fokus på noget af al den forskning, der foregår i huset.
Oplægsholderne var to af hummerprojektets hovedpersoner, Nordsøen Oceanariums akvariemester, Martin Riis, og seniorforsker Ivar Lund fra DTU Aqua.

Flere end 60 tilhørende var samlet i Nordsøen Forskerparks Atriumsal, og foruden lækre hummersnacks og et glas bobler fik gæsterne den spændende fortælling om hummerprojektet, der skal genskabe bestanden af sorthummer ud for den nordvestjyske kyststrækning.
Undervejs var der stor spørgelyst til en lang række – meget forskellige – emner blandt publikum – både hvad angår forskningen og det daglige arbejde med opdrættet.
Da der var talt færdig, blev der vist rundt i opdrætsfaciliteterne i ”hummerkælderen”, som er hjertet i hele det ambitiøse hummerprojekt.
Foto: Nordsøen.


